Volksgarten – park v centru Vídně

Volksgarten nebo také jak by se česky dalo říct „lidové, národní“ zahrady jsou jedním z nejznámějších parků v bezprostřední blízkosti historického jádra města. Celý park oficiálně patří k paláci Hofburg, který se nachází na jihu parku. Kolem celého parku se nachází i další velkolepé a významné paláce. Najdeme zde například: Uměleckohistorické muzeum, Přírodovědecké muzeum, Palác Epstein, Palác parlamentu, Lichtenštejnský palác nebo nejvýznamnější divadlo ve Vídni Burgtheater.

Park navíc sousedí s dalšími parky jako Rathauspark (Radniční park), Grete-Rehor-Park a Burggarten. Vytváří tak opravdu unikátní a rozsáhlý komplex zeleně obklopených těmi nejvýznamnějšími budovami ve Vídni. Západní stranou parku zároveň tvoří tzv. Ringstrasse, což je okružní třída kolem Vnitřního města. Dalo by se tak říct, že návštěvě Volksgarten se nevyhnete aniž byste chtěli.

Zajímavé jsou i okolnosti vzniku parku, a okolních prostor. V počátku totiž rozhodně nebylo plánováno, aby v centru města vznikl takto velkorysí prostor. Původně zde byly městské hradby a část města, kterou zničil při svém tažené na začátku 19. století Napoleon Bonaparte. Už roku 1820 zde ale byly široké veřejnosti otevřeny zahrady, které naštěstí přežily až do dnešních dnů.

Co se týká zajímavostí a lákadel, které naleznete v samotném Volksgartenu, tak světoznámá je například zahrada růží. V parku se nachází i několik menších staveb jako Theseusův chrám (1819-1823) od Petera von Nobile. Dále pak třeba monument Alžběty Bavorské (známé spíše jako císařovna Sisi) od Friedricha Ohmanna. V parku je také spousta soch, mezi ty nejkrásnější patří zejména ty od sochaře Hanse Bitterlicha. Poslední místo na které vás upozorníme je Náměstí Hrdinů, které je bezprostředně před Hofburgem. Jedná se také v podstatě o takové parkové náměstí, které je někdy spojováno přímo s Volksgarten a někdy zase ne.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist