Už žádné gruntování a shánění dárků! Do adventní Vídně se jezdí odpočívat a mlsat dobroty

Neumíte si konec roku představit bez návštěvy vánočních trhů? My také ne! Třeba právě vídeňské trhy přímo vybízejí k tomu, abyste si předvánoční atmosféru pořádně a v klidu vychutnali. Všudypřítomná vůně svařeného vína, tradiční pečivo a cukroví, pestrá umělecká vystoupení, vánoční koledy, staré řemeslné tradice, venkovní bruslení a mnoho dalšího. To jsou jen některé ingredience, které lákají k výletu do Vídně…

Do Vánoc je sice ještě daleko, ale někteří lidé si už teď lámou hlavu, kde letos nakoupí všechny ty dárky, čím koho obdarují a celý advent hodlají strávit nakupováním a gruntováním. A pak jsou ti druzí: Advent si užívají v klidu a po svém – na trzích, na koncertech, v cukrárnách a v kavárnách. I proto z nich září předvánoční pohoda a uvolněnost.

Adventní trhy před Vídeňskou radnicí.

Podlehněte i vy magické atmosféře adventní Vídně nechte se pozvat na vánoční trhy, na kterých se snoubí dobré jídlo a skvělé pití se zážitkem, do některé z vyhlášených kaváren s vytříbenou kuchyní na sachrův dort s meruňkami nebo třeba na prohlídku slavnostně vyzdobených obchodů. Kam v hlavním městě Rakouska vyrazit, co ochutnat a kde se dobře pobavit? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Posnídejte vskutku královsky a načerpejte potřebnou energii

Vídeňské trhy patří mezi opravdu vyhlášené.Když začnete svůj den vydatnou snídaní a kávou, uděláte jedině dobře, protože pak budete mít dostatek energie na chození po památkách i celodenní pobíhání od stánku ke stánku a ochutnávání všech těch delikátních laskomin. Snídat můžete oblíbené tradiční žemle nebo si dopřát něco nového, něco vskutku originálního. Pokud sladké snídaně dvakrát nemilujete, klidně si hned zrána dopřejte poctivou porci vídeňského guláše. Zajít na něj můžete třeba do Café Drechsler na tržnici Naschmarkt.

Tip máme ale i pro ty, kteří jsou v jídle spíše vybíraví. Stačí navštívit oblíbenou čajovnu Haas&Haas v samém srdci Vídně, přímo za katedrálou sv. Štěpána. Na jídelním lístku napočítáte více než 30 bohatých snídaňových variací z nejrůznějších zemí světa. Co byste řekli třeba japonské nebo čínské snídani? Proč ne! Celé město obklopí krásná výzdoba.Letos poprvé tady pořádají dokonce i svůj vlastní adventní trh. Svérázně pojaté dřevěné stánky zahájí provoz již 13. listopadu. Romantický návrat do starých časů prožijete v bufetu Sisi v kavárně Gloriette, kterou najdete v blízkém okolí zámku Schönbrunn. K snídani pojaté opravdu ve velkém stylu vám bude navíc hrát nenápadný a velmi příjemný hudební doprovod.

Projděte se po trzích a nasajte pravou vánoční atmosféru

Teď už náležitě posilněni se můžete směle vydat do vánočně vyzdobených vídeňských ulic. Kdybyste měli tentokrát navštívit jen jeden jediný vánoční trh, vsaďte hned na ten nejznámější a největší. Zklamaní rozhodně odcházet nebudete. Trh se každoročně koná před novogotickou radnicí na Radničním náměstí. K jeho hlavním lákadlům patří okouzlující vánoční strom, rozzářené dřevěné stánky, blikotající světýlka rozvěšená všude po stromech, vánoční expres, stejně jako i největší adventní kalendář v Evropě, umístněný do oken radniční budovy. Každé okno přitom nese vždy jedno číslo.

Po setmění mají trhy nejhezčí atmosféru.

V chladném dni není nic lepšího než horké kaštany

Chcete-li si pořídit zajímavou fotku na památku, poohlédněte se po takzvaném srdcovém stromě, pod kterým se rádi zasnubují zamilovaní milenci. Poznáte ho snadno podle desítek červeně zářících srdcí a vánočních koulí nejrůznějších velikostí. V některém ze stánků si kupte něco dobrého na zub, třeba kornout horkých křupavých a sladkých kaštanů, nebo svému tělu dopřejte tekutou vzpruhu s vůní zralého ovoce a koření, po které vám zrůžovějí prochladlé tváře.

Alespoň pocitově vás rozehřejí také nápaditá představení s ohněm, která se každoročně odehrávají na trhu na Karlově náměstí, jež leží v těsné blízkosti historického centra Vídně. A jelikož Vídeň myslí i na děti, nebojte se je vzít s sebou. Na Karlově náměstí je zaveďte do vesničky plné šustící slámy. Stébla slámy zapletené ve vlasech jim pak budou připomínat bezva strávené odpoledne. Řemeslníci ze všech koutů Evropy tady rok co rok předvádějí řemesla našich předků. Nechybí ani malý chlév a v něm ovce, kozy a lamy.

Místní pochoutkou jsou pečené kaštany. Rozličné stánky nabízí dobroty i vánoční dekorace.

Poznejte staré vánoční tradice a udělejte si radost rukodělným výrobkem

Svými dovednostmi se řemeslníci chlubí také u historického zámku Belvedere i v klidném prostředí zámku Schönbrunn. Mezi stánky se linou tóny rakouské dechovky, gospelu i trubačů. Trhy ve Vídni začínají každoročně už v polovině listopadu a v poklidném tempu plném dobré nálady pak pokračují až do 24. prosince.

Ta pravá vánoční pohoda - to je Vídeň.

A na závěr si dovolíme už jen malé pokárání směrem k těm, kteří sice nadevše milují předvánoční čas, ale přesto i letos mají v plánu pouze uklízet, péct a dekorovat byt… Nikdo jiný to za vás stejně neudělá, tak proč si letos čekání na Vánoce nezpříjemnit zájezdem do adventní Vídně?!

Vídeňské trhy jsou plné tradic a rukodělných řemesel.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist