Vídeňská burza

Vídeňská burza (Wiener Börse AG) patří k nejdůležitějším finančním institucím svého druhu ve východní a v jihovýchodní Evropě. Vídeňská burza je jednou z nejstarších burz na světě. Byla založena už v roce 1771 za vlády císařovny Marie Terezie, aby prodávala státem tisknuté dluhopisy.

Kromě období prosperity si burza prošla i spousty nesnadných časů. Zajímavý je například krach burzy cenných papírů – tzv. „Gründerkrach“ 9. května 1873. Po ní následoval celosvětový ekonomický pokles, který například ve Spojených státech vedl k bankrotu Philadelphské banky Jaye Cooka. Následovala také ekonomická deprese, která trvala několik dalších let.

V souvislosti s rozvojem burz v okolních státech se i Vídeňská burza začala orientovat hlavně na domácí operace. Vznikly však i další nové přidružené brzy jako například energetická burza Rakouska – EXAA a burza plynu CEGH.

Vídeňská burza je stejně jako burzy v Budapešti, Lublani a Praze, 100% dceřinou společností Burzy cenných papírů skupiny CEE (CEESEG), největší skupiny svého druhu ve střední a východní Evropě.

Burza sídlí v rozsáhlém burzovní paláci v centru Vídně asi jeden kilometr na sever od hlavního náměstí Stephanplatz.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.wienerborse.at.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist