Stephansdom neboli Dóm svatého Štěpána v centru Vídně

Kostel Stephansdom česky zvaný Dóm svatého Štěpána je asi nejdůležitějším křesťanským svatostánkem ve Vídni. Dalo by se říci, že jako my máme katedrálu Sv. Víta, tak Rakušané mají Staphandom. Jde se o nádhernou monumentální stavbu, která je jednou z nejtypičtějších ukázek gotické architektury ve Vídni. Zároveň se jedná od roku 1469 o sídelní kostel Vídeňského biskupa. Kostel se dnes nachází v samém centru Vídně, tak tomu ale vždy nebývalo.

Kostel se začal stavět totiž už v roce 1137 a hotov byl za pouhých deset let v roce 1147. To je opravdu úctyhodný výkon tehdejších stavitelů, když si uvědomíme, že se jednalo na své poměry o opravdu impozantní mohutnou značně předimenzovanou stavbu. A to ještě v románském slohu. Tato velikost byla zapříčiněna hlavně snahou o to, aby zde bylo zřízeno biskupství. V této době však kostel ležel netradičně za hradbami města. Nicméně se vedou dohady, které zatím nepřímo potvrdili i archeologické nálezy, že leží na místě původního pohřebiště, takže je téměř jisté, že nějaký svatostánek zde stál ještě dříve.

V následujících staletích se Stephansdom stal svědkem mnoha významných historických událostí a sám si prošel hned několika rozšířeními. První v roce 1230 až 1263. Další přišla už v roce 1304, která byla první v gotickém slohu. Na tu navázal bezprostředně v roce 12. července 1359 vévoda Rudolf IV. Habsburský. Ten chtěl význam Stephansdomu ještě pozvednout, aby konečně získal pro Vídeň vytoužené biskupství. A zároveň také trochu zakonkuroval Praze, která byla v této době zásluhou Karla IV v daleko větším rozkvětu.

Vídeňské biskupství bylo přesto založeno až v roce 1469 a to zejména zásluhou Fridricha III, který se zasloužil nejenom o další rozvoj kostela, stavbou nových věží, ale dokázal pro svůj záměr získat i politickou podporu. Každý další sloh zanechal na chrámu svojí nesmazatelnou stopu. Renesance, Baroku, Klasicismus, zdaleka už však nejsou tak patrné jako u Gotiky. Staphasndom byl následně za druhé světové války významně poškozen, z čehož se naštěstí dokázal vzpamatovat. Dnes tak tvoří nádhernou dominantu Vídně, která určitě stojí za návštěvu.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist