Přírodovědecké muzeum ve Vídni (německy Naturhistorisches Museum in Wien) je největším muzeem v celém Rakousku a patří také mezi největší a nejvýznamnější světová muzea. Přírodovědecké muzeum se nachází jen malý kousek na západ od centra města. Zdejší parkové náměstíčko Maria Theresien Platz a ulice Museumsplatz jsou pak obklopeny dalšími velmi významnými muzei.
Přírodovědecké muzeum bylo postaveno podle projektu Gottfrieda Sempera a Karla von Hasenauera. Stavba započala roku 1871 a slavní otevření se uskutečnilo 10. srpna 1889 a to samotným císařem Františkem Josefem I.. Muzeum se tak stalo novým domovem pro rozsáhlé sbírky nashromážděné C.-k. dvorním kabinetem přírodnin.
Počátky této sbírky přitom sahají asi do roku 1750, kdy koupil císař František I. Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie velmi rozsáhlou sbírku přírodnin a cenných artefaktů od Florenťana Johanna von Baillou. Sbírka čítala na 30.000 exemplářů a byla výborně katalogizována a popsána.
Časem přestaly prostory královského zámku Hofburgu stačit a proto bylo rozhodnuto o stavbě nového muzea. Prostor pro muzeum vznikl roku 1857, kdy byly zbořeny v té době už nesmyslné hradby a středověké opevnění města.
Samotné expozice jsou rozděleny do oddělení, které můžeme rozdělit na: mineralogicko-petrografické oddělení, geologicko-paleontologické oddělení, botanické oddělení, 1. zoologické oddělení (obratlovci), 2. zoologické oddělení (hmyz), 3. zoologické oddělení (bezobratlí), oddělení archeologické biologie a antropologie, prehistorické oddělení, oddělení krasové a výzkumu jeskyň, oddělení ekologie, archiv historie vědy.
Krásná je i budova samotného muzea. Z venku zdobená nádhernými štuky a sochami. Ve vnitř pak můžete obdivovat sochu řeckého boha Hélia nebo na schodišti umístěné sochy proslulých vědců. Za zmínku stojí i kolem 100 velmi cenných olejomaleb od významných malířů s motivy přírody a vědy.
Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách muzea www.nhm-wien.ac.at.