Kostel Maria am Gestade

Maria am Gestade patří mezi jednu z nejstarších budov ve Vídni. Jedná se o nádherný kostel v centru města asi půl kilometru na sever od hlavního náměstí Stephansplatz. Konkrétně v ulici Salvatorgasse 12, v blízkosti Donaukanal. Kostel byl tradičně hodně oblíbený mezi námořníky na Dunaji. Maria am Gestade je jedním z mála příkladů dochované gotické architektury ve Vídni.

Pokud vás zajímají technické parametry, tak kostel je dlouhý 65 metrů, široký 20 metrů, šířka lodi je 10 metrů a maximální výška 56 metrů. Dnes je kostel hustě ze všech stran obestavěn dalšími domy, takže ho nemusí být snadné najít a z mnoha míst ani není vidět.

Když se podíváme do historie, tak je potvrzené že už v 9. století zde stál dřevený kostel. Už tehdy se sem chodili modlit hlavně rybáři a námořníci. První písemná zmínka o kostelu pak pochází z dokumentu z roku 1158. Současná budova kostela byla postavena v letech 1394 a 1414 v gotickém stylu. Těsně před dokončením se v roce 1409 kostel stal částí diecéze Passau. Zajímavé je, že zakrátko se tento kostel stal jakousi osamocenou enklávou, protože v roce 1469 bylo založeno biskupství ve Vídni.

V roce 1786 byl Maria am Gestade odsvěcen a postupně začal chátrat. Nové využití našel jako skladiště a to hlavně během Napoleonovy okupace Vídně v roce 1809. V roce 1812 byl kostel obnoven a znovu vysvěcen. V kostelu působí České společenství ve Vídni.

Více informací se můžete dozvědět na oficiálních stránkách kostela http://maria-am-gestade.redemptoristen.at/.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist