Hofburg – sídlo císařů a vládců

Hofburg (do češtiny by se to dalo přeložit jako Dvorní hrad) je hrad v centru Vídně v bezprostřední blízkosti Volksgarten. První písemné zmínky o Hofburgu se datují do roku 1279. Už tehdy sloužil jako sídlo vládců později dokonce jako rezidence rakouských císařů. V době své největší slávy od roku 1438 do roku 1583 a od roku 1612 do roku 1806 byl současně rezidencí králů a císařů Svaté říše římské. Později až do roku 1918 znovu jen jako rezidence rakouského císaře. Po pro Rakousko prohrané první světové válce se z Hofburgu opět stalo sídlo hlavy státu a to nového úřadu rakouského spolkového prezidenta.

Podobně jako Pražský hrad tvoří dnešní Hofburg rozsáhlý areál. Dokonce by se dalo říci, že celou městskou čtvrť. Na rozdíl právě od Pražského hradu totiž Hofburg není oddělen od města hradbami a příkopy, ale je přímo součástí města.

Dnes ho tvoří několik spojených paláců budovaných v různých historických epochách. Takže si člověk kolikrát ani neuvědomí, že ony nádherné rozlehlé paláce v centru Vídně tvoří jeden areál – Hofburg. Stejně tak je obtížné si dnes Hofburg představit jako hrad. Ano základy původního hradu tu jsou v některých nejstarších částech. Směrem do ulic jsou ale vidět spíše nejnovější velkorysé novorenesanční paláce zbudované teprve v 19. a 20. století.

Doprava ve Vídni

Vídeňské metro vás vezme kamkoliv budete potřebovat. Zjistitě o něm více na partnerských stránkách Hotelove.cz.

Těmi jsou myšleny hlavně Neue Hofburg (Museum f Völkerkunde) směrem k náměstí Hrdinů a Volksgarten nebo palác s hlavní vstupní bránou z náměstí Michaelerplatz.

Jmenovat všechny malíře, sochaře nebo architekty, kteří se na stavbě podíleli by bylo pěkně na dlouho. Pokud se o tuto tématiku zajímáte, a zároveň byste se chtěli podrobněji dozvědět o historii Hofburgu, tak vám můžeme jenom doporučit anglickou wikipedii. Vás ostatní se pokusíme alespoň navnadit na známá jména barokních architektů Lukase von Hildebrandta a Josepha Emanuela Fischera von Erlacha, kteří se nejvíce zapsali do stěn Hofburgu.

Panorama zámku Hofburg ve Vídni.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist