Barokní Belveder

Palácový komplex Belveder najdete v historickém centru Vídně ve stejnojmenné elegantní čtvrti. Nejlépe se sem dostanete od náměstí Karlsplatz, kde je také stanice metra. Je to místo, které nechal postavit Evžen Savojský jako svoje letní sídlo. Autorem návrhu stavby se stal Johann Lukas von Hildebrant. Evžen Savojský má v evropské historii důležité místo, byl to právě on, který v roce 1683 odrazil krvavou expanzi Turků do Evropy. Belveder má vskutku důmyslnou polohu, stojí totiž na mírně se svažujícím kopci, a proto se návštěvníkům naskytne skutečně impozantní pohled na celý areál. Belveder tvoří dva paláce a francouzská zahrada, která obě budovy vzájemně spojuje. Zahradu tvoří tři úrovně a svým charakterem odkazuje na antické dědictví. Horní část zahrady tvoří pomyslný Olymp.

Dolní Belveder a Oranžerie

Elegantní Dolní Belveder byl místem pro letní pobyt prince Savojského. Dnes v jeho komnatách najdete pozoruhodné Muzeum rakouského barokního umění. Jsou to opravdové žně pro všechny nadšence umění. Můžete se těšit na umělecká díla malířů a sochařů, kteří se v tzv. Zlaté éře vídeňského baroka, v 17. století, podíleli na nové podobě města. U Dolního Belvederu si určitě prohlédněte zajímavou budovu Oranžerie. Původně zde přezimovaly exotické rostliny, dnes je tu Rakouské muzeum středověkého umění. Uvidíte cenné umění gotiky i rané renesance.

Horní Belveder

Honosný palác najdete v nejvyšším bodě zahrady. Na první pohled Vás zaujme bohatě zdobené průčelí. Budova má okázale připomínat nebetyčnou slávu Evžena Savojského a jeho triumf nad

Turky. Palác sloužil především k zábavě a pro slavnostní události. K nejzajímavějším interiérům patří Zahradní sál, Mramorový sál a kaple. Milovníky umění zaujmou bohaté sbírky obrazů.

Praktické informace pro návštěvníky Belvederu

V Belvederu se pravidelně konají rozmanité výstavy. Sledujte aktuální informace na webových stránkách www.belveder.at. Otevírací doba je 7 dní v týdnu od 10 do 18 hodin. Vstupné pro celý palácový komplex pro dospělé činí 14 Eur, pro seniory 11 Eur, pro studenty do 27 let 10 Eur a pro děti a mládež do 19 let je vstupné zdarma. Je možné zakoupit i jednotlivé vstupenky. V Horním

Belvederu najdete občerstvení. Bistro Menagerie podává kávu a malé občerstvení. Dle mého názoru patří čtvrť Belveder se svými elegantními budovami k nekrásnějším místům Vídně. Kromě Belvederu si můžete prohlédnout také blízký Schwarzenberský palác, kterému se dostalo zajímavé využití, protože slouží jako hotel. Trochu neobvyklým místem je také blízké Pohřební muzeum.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist