Albertina galerie světového jména

Galerie Albertina je sice jen jednou z mnoha ve Vídni, mezi ostatními ale zaujímá velmi výjimečné prestižní postavení. Albertina se totiž nachází v těsné blízkosti císařského paláce Hofburg v centru města. Sama galerii má velmi zajímavou a bohatou historii. Je zde zajímavá stálá sbírka a často se zde konají dočasné velké výstavy například nejznámějších kubistů, impresionistů a dalších směrů. Přičemž bývají zapůjčeny nejkvalitnější obrazy z celého světa.

Ale zpět k samotné budově Albertiny. Původně na jejím místě stál v 17. století dvorní stavební úřad. Až v polovině 18. století dostal dvorní stavitel hrabě Sylva-Tarouca povolení od Marie Terezie přestavět si ho na svůj osobní palác. Dalším nájemníkem se na počátku 18. století stal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, jehož rodina následně palác obývala až do roku 1818. Přitom v letech 1801 až 1804 provedli razantní přístavbu v klasicistním stylu podle plánů Louise von Montoyera.

Dnešní Albertina je ale mnohem rozsáhlejší a tvoří jí komplex hned čtyř staveb. Mezi ně patří nejenom původní palác, ale i klášter Augustiniánů z 15. a 16. století, dále pak jeho klasicistní přístavba a samozřejmě také zajímavé podzemní prostory. Albertina si přitom musela projít spousty strastmi, než se nám představila ve své dnešní kráse. Za druhé světové války totiž byla opravdu silně poškozena. Následně si tedy ve své moderní historii musela projít hned několika rekonstrukcemi. Ta poslední proběhla přitom teprve v letech 1998 až 2003.

A na jaké obrazy se tedy můžete těšit ve stálých sbírkách? Jedná se například o díla malířů Albrechta Dürera, Maneta či Rubense nebo tvorbu slavných architektů Johanna Bernharda Fischera z Erlachu, Francesca Borrominiho nebo Otto Wagnera a samozřejmě i mnoha dalších. Zdejší sbírka čítá téměř na 50.000 nádherných obrazů. Nemluvě o výstavách, kdy se zde pravidelně objevují i další nejkvalitnější umělecký díla z celého světa. Albertina je návštěvníkům otevřena každý den od pondělí do neděle od 10:00 do 18:00, ve středu je dokonce otvírací doba prodloužena až do 21:00 a základní vstupné stojí 9, 50 euro. Albertinu si tak rozhodně nenechte ujít!

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist